Ето какво трябва да спазвате и правите, още преди да поставите крема на лицето си
Снимка: Shutterstock
Правилното почистване на лицето и подготовката на кожата за крема е вероятно едно от най-честите затруднения и съответно една от най-честите грешки, които правят жените.
Защо обаче това е важно и какви всъщност са основните правила, които трябва да знаете?
Отговорът може да научите от една изключително интересна и полезна книга – „5 стъпки преди крема“ (издателство „Колибри“).
Снимка: Издателство „Колибри“
Тя е предназначена за всеки, който се интересува от професионалния начин за поддръжка на кожата, последователността и стъпките, които може да следва лесно у дома.
Неин автор е Лина Маймарова, експерт козметик, външен експерт към Националната агенция за професионално образование при създаването на Държавните образователни стандарти за специалност „Козметика“. Основател на Националното сдружение на козметиците, член на борда на АМСПИКЗ и експерт по изготвянето и въвеждането на Европейски стандарт за услуги по козметика.
Предлагаме ви част от полезните съвети, които може да откриете в книгата. Едно от които е: 4 златни правила за красотата, дадени от експерта.
Правило 1
Колкото време отделяте за грим, толкова трябва да отделяте и за почистване на лицето
Независимо дали използвате грим или не, дали сте излизали или сте си останали у дома цял ден, почистването и измиването на лицето е задължително.
Преждевременното остаряване е в пряка зависимост от неправилните козметични грижи и използването на неподходящи продукти.
Лина Маймарова определя 5 основни стъпки в домашната програма за почистването на лицето. Не бързайте да казвате, че са много или нямате време. В Корея и Япония те са обикновено 11, а могат да достигнат и до 27.
Най-важната и често най-пренебрегвана стъпка е хигиената, която представлява правилно почистване, дегримиране и измиване на кожата на лицето, шията и деколтето, както и изборът на точните продукти за съответния тип кожа.
Правило 2
Забравете за сапуна
Сапуните, дори и бебешките, не са подходящи средства за дегримиране и измиване на кожата на лицето, особено за деликатната зона около очите.
Вредният ефект е най-видим при най-сухите и фини кожи. Усеща се моментално опъване, дискомфорт, а в по-дългосрочен план се появяват дехидратация, зачервявания, преждевременно стареене и бръчки.
Неправилно избраните продукти понякога могат да предизвикат различни патологични проблеми и дори алергии.
Правило 3
Не използвайте продукти, предназначени за бебета и деца
Подходящи ли са продуктите, създадени и съобразени с нуждите на бебешката и детската кожа, за зряла или млада кожа?
Отговорът е: категорично не!
Структурата на бебешката кожа, както и нуждите ѝ, са напълно различни.
Бебешката кожа е с неизграден горен кожен слой, който играе защитна роля в зряла възраст. Затова и бебешката кожа често реагира със зачервяване, дори от триенето с меката тъкан на пелените или дрешките.
И именно затова се нуждае от допълнителен, по-плътен защитен слой. Това е и причината бебешките продукти да по-плътни и тежки.
Те не попиват, а остават върху кожата като своеобразен щит. И нямат функции да хидратират и подхранват.
А зрялата кожа има нужда от съвсем други свойства. Тя не само, че не се нуждае от плътни и тежки текстури, а колкото по-плътен е горният слой, толкова повече се забавят клетъчните и физиологичните процеси.
Тези тежки текстури възпират естествените обменни клетъчни процеси, „задушават“ кожата и ѝ пречат да функционира правилно.
Правило 4
Не използвайте продукти със синтетични масла, вазелини, минерални масла и др.
Тези съставки буквално покриват кожата с невидима „пластмасова“ обвивка, запушват порите, което влошава дишането и обменните процеси, и води до забавяне на протеиновия и клетъчен синтез.
Всичко това може да провокира дегенеративни процеси и натрупване на токсини, както и сериозни дерматологични проблеми.
При по-мазен тип кожа например, използването на такъв тип продукти, може да доведе до появата на акне и други проблеми.
Още полезни съвети, може да научите в „5 стъпки преди крема“.
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари